SURES

من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم، زیراترسیم کردن سریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد

سه شنبه 10 اسفند 1389

تخت جمشید

نویسنده: REZA deylami   


معماری تخت جمشید
تخت جمشید، مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال 512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید. تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است. این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است
ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود 518 ق. م، آغاز شد. نخست صفه یا تختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند. پس از داریوش، پسرش خشایارشا تالار هدیش را بنا نمود و طرح بنای تالار صد ستون را ریخت. اردشیر اول تالار صد ستون را تمام کرد. اردشیر سوم ساختمان را آغاز کرد که ناتمام ماند. این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده که قسمتـی از آنها صخره های عظیم و یکپارچه بوده و یا آنها را در کوه تراشیده اند
معماری هخامنشی ، هنری است امتزاجی که از سبک معماری های بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتو اقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است. هخامنشیان با ساختن این ابنیه عظیم می خواستند عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند.

تخت جمشید

در اواخر سال 1312 شمسی براثر خاکبرداری در گوشه شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه گلی به شکل و قطع مهرهای نماز بدست آمد. بر روی این الواح کلماتی به خط ایلامی نوشته شده بود. پس از خواندن معلوم شد که این الواح ایلامی اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد. از میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط ایلامی است. از کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگار گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت، زیرا این اسناد ایلامی حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصور عالیه اعم از عمله و بنا و نجار و سنگتراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینه یک یا چند نفر است. کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند، از ملتهای مختلف چون ایرانی و بابلی و مصری و یونانی و ایلامی و آشوری تشکیل می شدند که همه آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران به شمار می رفتند. گذشته از مردان، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند. مزدی که به این کارگران می دادند غالباً جنسی بود نه نقدی، که آنرا با یک واحــد پـول بابلی به نام « شکــل » سنجیده و برابر آن را به جنس پرداخت می کردند. اجناسی را که بیشتر به کارگران می دادند و مزد آن محسوب می شدعبارت از : گندم و گوشت.
اسکندر مقدونی در یورش خود به ایران در سال 331 قبل از میلاد، آنرا به آتش کشید. تاریخ نگاران در مورد علت این آتش سوزی اتفاق رای ندارند. عده ای آنرا ناشی از یک حادثه غیر عمدی می دانند ولی برخی کینه توزی و انتقام گیری اسکندر را تلافی ویرانی شهر آتن بدست خشایار شاه علت واقعی این آتش سوزی مهیب می دانند.
از آنچه امروز از تخت جمشید بر جای مانده تنها می توان تصویر بسیار مبهمی از شکوه و عظمت کاخها در ذهن مجسم کرد. با این همه می توان به مدد یک نقشه تاریخی که جزییات معماری ساختمان کاخها در آن آمده باشد و اندکی بهره از قوه تخیل، به اهمیت و بزرگی این کاخها پی برد. نکته ای که سخت غیر قابل باور می نماید این واقعیت است که این مجموعه عظیم و ارزشمند هزاران سال زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در اواخر دهه 1310خورشیدی کشف شد.
چیزی که در نگاه اول در تخت جمشید نظر بیننده را به خود جلب می کند، کتیبه ها و سنگ نبشته های گذر خشایارشاه است که به زبان ایلامی و دیگر زبانهای باستانی تحریر شده است. از این گذر به مجموعه کاخ های آپادانا می رسیم، جایی که در آن پادشاهان بار می دادند و مراسم و جشن های دولتی در آن برگزار می شد.

امروزه مقادیر عمده ای طلا و جواهرات در این کاخها وجود داشته که بدیهی است در جریان تهاجم اسکندر به غارت رفته باشد. تعداد محدودی از این جواهرات در موزه ملی ایران نگهداری می شود. بزرگترین کاخ در مجموعه تخت جمشید کاخ مشهور به "صد ستون" است که احتمالاً یکی از بزرگترین آثار معماری دوره هخامنشیان بوده و داریوش اول از آن به عنوان سالن بارعام خود استفاده می کرده است. تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز در جاده اصفهان و شیراز واقع شده است.
تخت جمشید تنها یک مجموعه ی معماری نیست، بلکه آینه ای است که در آن علم و فن و هنر واعتقادات ایرانیان کهن انعکاس یافته است. تخت جمشید یک مدرسه است، یک کتاب، یک روایتگر پیر. می توان گفت که تخت جمشید اولین سازمان ملل واقعی دنیا بوده است.

بنای تخت جمشید در حدود سال 518 پیش از میلاد به فرمان داریوش هخامنشی آغاز شد.

کار ساختن بناهای تخت جمشید در زمان داریوش اول (522 تا 486 ق. م ) آغاز و تا زمان اردشیر سوم ( 359 تا 338 ق. م ) در مساحتی به وسعت 13 هکتار ساخته و ادامه یافت. مصالح به کار رفته در بنای تخت جمشید عبارت بوده از : سنگ، خشت و گل، آجر، گچ، چوب، آهن، فلزات گرانبها ( طلا - نقره - مس ) عاج، لاجورد، عقیق و...... دیوارهای تخت جمشید در برخی جاها به ضخامت 5/5 متر بوده و قطعه سنگهای به کار رفته به وزن بیش از 45 تن می رسیده.
تخت جمشید دارای سیستم حرارتی و تهویه بوده، که فضاهای داخل آن را در زمستان گرم ودر تابستان خنک و معتدل می کرده است. دشت سرسبز مرودشت، سقفهای بسیار بلند و فضاهای وسیع، درهای گشاده و پنجره های متعدد هوای تخت جمشید را در تابستان معتدل وخنک می ساخته و در زمستان دیوارهای خشتی و لایه های گچ که یک عایق حرارتی تشکیل می داده، پرده های ارغوانی بلند و ضخیم که مانع نفوذ سرما به درون فضاها و تالارها می شده، پوشش سقف نیز چوبی بوده که این امر در گرم شدن محیط تأثیر به سزایی داشته است. تخت جمشید نیز دارای سیستم آب و فاضلاب بوده، در تخت جمشید مجاری زیرزمینی آبرسانی و فاضلاب پیچ در پیچی کشف شده که به طول بیش از 2 کیلومتر می رسد. تخت جمشید نه یک شهر بوده و نه یک دژ و نه یک پرستشگاه، تخت جمشید دو نقش جداگانه اما تا اندازه ای به هم پیوسته ایفا می کرده، نخست اینکه چون در قلب امپراطوری قرار داشته گنج خانه ی مناسبی برای اندوختن ثروت روز افزون کشور بوده، دوم اینکه جایگاه مناسب و با شکوهی برای برگزاری مراسم و جشن هایی بوده که در آن زمان برگزار می شده ( جشن های مهرگان و اعیاد نوروز ) به نقل از مورخان در تخت جمشید بیش از 120000سکه ی طلا و نقره، ظروف و مجسمه های بسیار ناب، اثاث گران قیمت، نیمکت های زرین، لباس ها وفرشهای ارغوانی گرانبها و.... نگهداری می شده که در نهایت با حمله ی اسکندر مقدونی همه ی این اشیاء یا به غارت رفت یا طعمه ی حریق شد. اسکندر وقتی که وارد تخت جمشید شد و این همه شکوه و ثروت دید دستور داد که هر چیز را که می توانند با خود ببرند و هر چیز را که نمی توانند نابود سازند. به نوشته ی مورخین باستان ثروت تخت جمشید با 10000جفت اسب وقاطر و 5000 جفت شتر حمل و غارت شد. بعد از انتقال ثروت تخت جمشید اسکندر دستورداد که تخت جمشید را به آتش بکشند. به گفته مورخین باستان تخت جمشید ۳ شبانه روز در آتش می سوخت وچهل شبانه روز از آن دود بر می خواست.
یک نکته ی مهم : محققین به این نکته ی مهم رسیده اند که اگر نقشه ی امپراطوری هخامنشی را بنگریم و یک خط از شمال شرقی ترین نقطه ( سغد ) تا جنوب غربی ترین نقطه ( حبشه ) بکشیم و یک خط از شمال غربی ترین نقطه ( یونان ) تا جنوب شرقی ترین نقطه ( هند ) به صورت ضربدر بکشیم مرکز تقاطع این دو خط محل ساخت تخت جمشید می شود، که این خود جای تامل و اندیشیدن دارد.

بر فراز تپه سنگی كوه رحمت در جلگه مرودشت در فاصله 45 كیلومتری شمال شرقی شهر شیراز ویرانه های به جامانده از كاخ تخت جمشید نمایان است.
بنای تخت جمشید یكی از عظیم ترین، باشكوه ترین و زیباترین مجموعه های تاریخی ایران و جهان است. این بنای مجلل به فرمان داریوش اول ( در 520 ق. م. ) شكل گرفت. وی می خواست پایتختی در كشور خویش احداث كند كه همتا نداشته باشد. به همین دلیل جلگه وسیع مرودشت رادر مركز خاك " پارس " واقع شده بود و پیشینه تاریخی بس كهن داشت انتخاب كرد و بر دامنه صخره كوه رحمت بنای تخت جمشید را بنیان نهاد.
تخت جمشید نه شهر بود و نه دژ، جایگاه با شكوهی برای برگزاری مراسم بزرگی بود كه شاه ایران سران كشور و نمایندگان 28 كشور متبوع را دربار عام به حضور می پذیرفت.
طرح اصلی ساختمان تخت جمشید در دوران فرمانروایی داریوش بزرگ ریخته شد. از همان نخست تعداد و محل كاخ ها، عمارت ها و كاربردهای جداگانه هر یك معین و مشخص شد. برای برپایی این بنا از سه نوع مصالح ساختمانی عمده ( چوب، خشت های خام و پخته و سنگ های آهكی محلی ) استفاده شده است. چوب هایی كه در محل تهیه می شد با ذوق و سلیقه طراحان و معماران سازگار نبود وناگزیر بودند چوب های در خور كاخ های تخت جمشید را از دور دست ها حمل كنند. برای مثال،تیرهای زیر از چوب درخت سدر بوده كه در آن زمان فقط در لبنان می روییده است.
خشت های گلی در ساختن دیوارها و روپوش سقف ها به كار می رفت كه دوام چندانی نداشت. این خشت را باران می شست و بر اثر زمین لرزه فرو می ریخت. سنگ های كوه رحمت برای سنگ تراشان و معماران جمشید از هر جهت مناسب بود. این سنگ های آهكی بسیار سخت و محكم اند و رنگ های طبیعی گوناگون سفید، كهربایی، دودی و سیاه دارند كه خوب تراشیده می شوند. به ویژه نوع سیاه آن كه بر اثر صیقل به شكل مرمر در می آید. بسیاری از قطعه سنگ ها را گیره ای آهنی به نام " دم چلچله " به هم متصل كرده اند. در حد فاصل سنگ ها از ملات استفاده نشده است. دیوارها را با آجر لعابدار و كف اتاق ها را با گچ كاری می پوشاندند. روی درها با قطعات زر وسیم آراسته شده بود. پرده های بزرگ رنگی بر زیبایی درون و برون كاخ ها می افزود. فرش های نفیس كف اتاق ها چشمان را خیره می كرد. عملا" امكان نداشت كه ساختمان تخت جمشید در دوران شاهی داریوش بزرگ به پایان برسد. كار ساخت این بنای عظیم در طول حكومت پسر او خشایار شاه اول و نوه اش اردشیر اول ادامه یافت. بدین ترتیب ساخت بنا نزدیك به 200 سال طول كشید.
بر اساس نظر تاریخ نگاران این بنا حدود 200 سال آباد و مورد استفاده شاهان بوده است تااین كه در پی حمله اسكندر مقدونی به ایران ( 330 ق. م. ) به دست وی در آتش سوخت و از آن پس متروك شد. وسعت كلیه ساختمان های تخت جمشید حدود 135000 متر مربع ارتفاع كف ساختمان های آن از دشت از 8 تا 18 متر است.
از تمامی آنچه روزگاری تخت جمشید نامیده می شد امروز ظاهراً چیزی بیش از چند ستون و پلكان و سردر ویران شده باقی نمانده است. شگفت این همین ویرانه ها نیز پس از گذشت دو هزار وپانصد سال همچنان هنر شكوهمند و معماری بی همتای هخامنشیان را نشان می دهند.
برای درك اهمیت این خرابه ها باید به رمز هنر و معماری هخامنشی پی برد. هخامنشیان در ساخت تخت جمشید از منابع گوناگونی الهام گرفتند. پارس ها دست كم با دو فرهنگ غنی، اورارتو در شمال و ایلام در جنوب، آشنا بودند و از آنها برای ریختن شالوده محكم فكری در هنر معماری بهره گرفتند.
هخامنشیان در لشكر كشی به مصر، بابل،لیدی و اروپا، با اندیشه های دیگری در زمینه معماری آشنا شدند و با به دست آوردن ثروت سرشار، هنرمندان و سنگ تراشان و معماران برجسته را در گسترش و زیبا سازی تخت جمشید به خدمت گرفتند. شاید اولین بار در تاریخ بشر بود كه ذوق سرشار، ثروت بی كران و اراده استوار در یك نقطه از جهان به هم رسیدند تا چیزی آفریده شود كه هنر شناسان و تاریخ نكاران آن را هنر و معماری هخامنشی بخوانند.

نظرات() 
http://esinex.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 09:43 ب.ظ

You actually stated it terrifically!
cialis super kamagra buy cheap cialis in uk generic cialis at the pharmacy cialis 20 mg effectiveness buying brand cialis online cialis rckenschmerzen cialis kaufen wo click here to buy cialis estudios de cialis genricos how does cialis work
generic cialis for order
یکشنبه 2 تیر 1398 06:30 ق.ظ

You made the point!
buy original cialis click now cialis from canada cialis rckenschmerzen cialis for sale 5 mg cialis coupon printable brand cialis nl what is cialis cipla cialis online cialis para que sirve acheter cialis meilleur pri
compare prices cialis uk
جمعه 31 خرداد 1398 06:19 ق.ظ

Kudos! Great stuff.
where to buy cialis in ontario cialis 5 mg funziona cialis patentablauf in deutschland cialis wir preise generic cialis generic cialis in vietnam sialis warnings for cialis tadalafilo buy cialis online
http://baucemi.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:06 ب.ظ

Wonderful forum posts, Thanks.
comprar cialis 10 espa241a cialis from canada how do cialis pills work the best choice cialis woman cilas generic cialis pill online generic cialis soft gels precios cialis peru safe dosage for cialis cialis en 24 hora
http://enebaz.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:00 ب.ظ

Kudos. Good stuff.
are there generic cialis viagra cialis levitra side effects for cialis low dose cialis blood pressure cialis super kamagra cialis price in bangalore acquisto online cialis dose size of cialis only best offers cialis use only best offers 100mg cialis
http://cufleress.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:53 ق.ظ

Point effectively utilized..
cialis super acti click now cialis from canada cialis italia gratis buy original cialis cialis canada on line cialis rckenschmerzen cialis online napol safe dosage for cialis cialis efficacit generic cialis levitra
http://grimenphi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 07:15 ب.ظ

You actually revealed this fantastically.
cialis kaufen wo cialis tablets cialis for bph prices for cialis 50mg achat cialis en europe achat cialis en suisse cialis 50 mg soft tab cialis generico lilly cialis great britain cialis generico lilly
prescription free cialis
شنبه 25 خرداد 1398 04:55 ق.ظ

Nicely spoken without a doubt! .
does cialis cause gout cilas cialis 20 mg cost cialis 05 cialis rezeptfrei prix de cialis we use it cialis online store cialis price thailand cialis online deutschland get cheap cialis
cialis for daily use online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:46 ب.ظ

Great content. Cheers!
we choice cialis uk cialis 5 mg schweiz enter site very cheap cialis cialis side effects cialis efficacit cialis mit grapefruitsaft wow cialis 20 cialis uk next day buy cialis online legal acquistare cialis internet
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:18 ب.ظ

Seriously plenty of great data.
generic cialis soft gels cialis 5 mg scheda tecnica cialis dosage recommendations can i take cialis and ecstasy canadian drugs generic cialis cialis from canada cialis coupons india cialis 100mg cost cialis cuantos mg hay warnings for cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:31 ب.ظ

You made the point!
cialis side effects dangers cialis with 2 days delivery sublingual cialis online tadalafil generic click here take cialis buy cialis uk no prescription try it no rx cialis buy online cialis 5mg i recommend cialis generico cialis generic availability
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 08:55 ق.ظ

Thank you. Terrific stuff!
cialis online holland buy name brand cialis on line we like it cialis price cialis generika where to buy cialis in ontario generic cialis tadalafil how to buy cialis online usa cialis generic availability cialis per paypa buying cialis on internet
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 02:56 ق.ظ

Amazing facts. Appreciate it!
northwest pharmacies in canada trust pharmacy of canada canadian pharmacy king canadian online pharmacy canada online pharmacies surrey canadian online pharmacies reviews pharmacy canada best northwest pharmacies in canada canadian medications online canadian medications pharmacy
Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 09:21 ق.ظ

You mentioned that exceptionally well.
cialis generico online cialis sale online cialis side effects dangers cialis 5mg prix where cheapest cialis generic cialis with dapoxetine preis cialis 20mg schweiz cialis professional from usa tadalafil generic interactions for cialis
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:14 ب.ظ

Amazing tons of awesome advice.
buying cialis overnight achat cialis en suisse overnight cialis tadalafil cialis generico lilly cialis generic availability canadian cialis cialis generic tadalafil buy buy cialis online legal buy cialis online legal miglior cialis generico
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:10 ب.ظ

Very good postings. Regards!
cialis tablets australia cialis coupons printable cialis daily new zealand cialis y deporte only now cialis 20 mg cialis kaufen bankberweisung generic cialis 20mg uk order cialis from india cialis patent expiration female cialis no prescription
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:59 ق.ظ

You expressed it really well!
cialis sans ordonnance how to purchase cialis on line cialis generico milano cialis cuantos mg hay legalidad de comprar cialis buy cheap cialis in uk cialis generic tadalafil buy we recommend cialis info get cheap cialis cialis australia org
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 05:48 ب.ظ

Incredible quite a lot of superb information!
cialis generico lilly online prescriptions cialis cialis kaufen wo cialis pills venta cialis en espaa cialis lilly tadalafi we choice cialis uk buy cialis cialis official site cialis pas cher paris
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 06:33 ق.ظ

Cheers! I like it!
buy cheap cialis in uk buy name brand cialis on line cialis for sale generic cialis pill online cialis uk next day buy online cialis 5mg buy brand cialis cheap cialis 5 mg scheda tecnica cialis lowest price 5 mg cialis coupon printable
buy cialis medication
دوشنبه 12 آذر 1397 06:32 ب.ظ

Wonderful stuff, Appreciate it!
safe site to buy cialis online buy cheap cialis in uk cialis dosage amounts click now cialis from canada acheter cialis kamagra look here cialis order on line cialis australian price cialis generic tadalafil buy low cost cialis 20mg female cialis no prescription
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 06:13 ق.ظ

Nicely expressed indeed! !
cialis 10 doctissimo 5 mg cialis coupon printable cialis et insomni only now cialis for sale in us cialis 200 dollar savings card prices for cialis 50mg cialis pills in singapore buying cialis on internet cialis dose 30mg cost of cialis per pill
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 06:02 ب.ظ

With thanks! Lots of advice.

cialis farmacias guadalajara cialis 100 mg 30 tablet generico cialis mexico cialis 5mg billiger where cheapest cialis cialis official site we recommend cialis info cilas cialis rckenschmerzen cialis pills in singapore
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 05:47 ق.ظ

Nicely put, Regards.
where cheapest cialis buy online cialis 5mg venta de cialis canada how to buy cialis online usa trusted tabled cialis softabs cialis official site cialis 100mg suppliers canada discount drugs cialis prix de cialis the best site cialis tablets
buy cialis germany
شنبه 10 آذر 1397 06:28 ب.ظ

This is nicely put. .
where do you buy cialis ou acheter du cialis pas cher usa cialis online preis cialis 20mg schweiz we like it cialis price cialis tadalafil online cialis australian price buy cialis online cheapest safe dosage for cialis dosagem ideal cialis
buy cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 05:24 ق.ظ

Thanks a lot! Ample knowledge.

cialis kaufen bankberweisung how does cialis work side effects of cialis cialis en 24 hora generic cialis in vietnam only best offers cialis use deutschland cialis online generic cialis in vietnam only here cialis pills cialis generico postepay
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 06:07 ب.ظ

Cheers, I value this!
cialis ahumada warnings for cialis female cialis no prescription cialis savings card we use it 50 mg cialis dose cialis kaufen wo click here take cialis cialis generico online buy cialis online cialis 5 mg
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 06:22 ق.ظ

You've made your stand very well..
generic cialis at walmart are there generic cialis cialis flussig viagra vs cialis vs levitra cialis en 24 hora cialis taglich rx cialis para comprar online prescriptions cialis rezeptfrei cialis apotheke import cialis
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:04 ب.ظ

You revealed that really well.
buy name brand cialis on line achat cialis en itali cheap cialis cialis et insomni deutschland cialis online canadian discount cialis cialis price thailand cialis farmacias guadalajara rezeptfrei cialis apotheke wow cialis 20
buy tadalafil pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:18 ق.ظ

Beneficial postings. Many thanks.
we recommend cialis best buy cialis online nederland how to buy cialis online usa cialis generic availability cialis generika in deutschland kaufen cialis dosage deutschland cialis online prix de cialis buy online cialis 5mg cialis with 2 days delivery
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:23 ب.ظ

Tips nicely used..
i recommend cialis generico buy generic cialis buy cialis online legal pastillas cialis y alcoho pastillas cialis y alcoho buy brand cialis cheap cialis generika in deutschland kaufen fast cialis online canadian drugs generic cialis comprar cialis navarr
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic