SURES

من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم، زیراترسیم کردن سریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد

دوشنبه 1 فروردین 1390

آنتونی گائودی

نویسنده: REZA deylami   

آنتونی گائودی، معمار مشهور اهل ناحیه كاتالونیای كشور اسپانیا، از جمله بزرگترین معماران جهان در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است و به خاطر سبك معماری مدرن و به شدت شخصی‌اش شهرت فراوانی دارد. از جمله آثار معماری فراوانی كه گائودی در طول زندگی خویش خلق كرد، هفت اثر كه همگی در بارسلون یا حومه آن قرار دارند، تحت عنوان واحد «آثار آنتونی گائودی» از سال 1984 در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده‌اند.
گائودی در سال 1852 میلادی در ناحیه توراگونا در ایالت كاتالونیای اسپانیا متولد شد. هر چند محل تولد گائودی به روشنی مشخص نیست و در این مورد میان مورخان اختلاف نظر وجود دارد، اما مسلم است كه او یك روز پس از تولد در كلیسای رئوس غسل تعمید یافت. پدر گائودی آهنگر بود و او كوچك‌ترین فرزند در میان پنج فرزند خانواده بود.
گائودی از همان نخستین سال‌های كودكی به خاطر ابتلاء به بیماری رماتیسم قادر به بازی با دیگر كودكان همسال خود نبود و به خاطر درد شدید پاهایش، هر بار كه قصد خروج از خانه را داشت باید از قاطر استفاده می‌كرد. این بیماری همچنین موجب می‌شد تا او قادر به حضور در بسیاری از كلاس‌هایش نباشد و گائودی به این ترتیب از همان نخستین سال‌های كودكی فرصت مشاهده و تعمق در طبیعت و طراحی‌های طبیعی را پیدا كرد. به گمان كارشناسان تاریخ هنر، برخورد نزدیك گائودی با طبیعت در این سال‌ها به شكل‌گیری دو ویژگی مهم او كه بعدها نقش كلیدی در آثارش ایفا كرد ــ یعنی مشاهده و تحلیل طبیعت ــ كمك فراوانی كرد.
گائودی از همان نخستین سال‌های تحصیل هوش و خلاقیت خود را نشان داد و هر چند شاگرد ممتازی نبود، اما در درس‌های خاصی چون هندسه استعداد فراوانی از خود نشان داد. گائودی از همان نخستین برخورد شیفته هندسه شد و این شیفتگی كه تا پایان عمر او نیز ادامه داشت، مسیر حرفه‌ای گائودی را نیز مشخص كرد.
گائودی از سال 1873 وارد مدرسه معماری تكنیكا سوپریور شد و پس از فارغ‌التحصیلی در رشته معماری در سال 1878، بلافاصله كار طراحی و معماری را آغاز كرد.
گائودی با مطالعه دقیق زوایا و پیچ و خم‌های اشكال طبیعی، آن‌ها را وارد طراحی‌های خود كرد و به جای اتكا به اشكال هندسی صرف، طبیعت را مبنای كار معماری خود قرار داد. این امر خود را در استفاده فراوان گائودی از سازه‌های سهمی شكل و هذلولی شكل نشان می‌دهد كه با توجه به پیشرفت‌های تكنولوژیك ناشی از انقلاب صنعتی، منجر به شكل‌گیری یك سبك معماری خاص در آثار گائودی شد.
نخستین آثار معماری گائودی به سبك گوتیك و شیوه‌های معماری سنتی كاتالونیایی ساخته شدند، اما او خیلی زود سبك شخصی و متمایز خاص خود را در معماری پیدا كرد. گائودی در این دوره تا حد زیادی تحت تأثیر اوژن ویولت لودوك، معمار مشهور فرانسوی قرار داشت. هر دوی این معماران از اساتید معماری پیش از خود فراتر رفتند و با طراحی عمارت‌های بدیع و نامنظم، دوره‌ جدیدی را در تاریخ معماری جهان رقم زدند. آثار معماری گائودی در زمره آثار جنبش هنر نو قرار می‌گیرد كه از پیش‌قراولان معماری مدرن و امروزی بود.
گائودی استفاده از قوس‌های سهموی، اشكال طبیعی و ارگانیك و نوعی سیالیت را با سبك معماری خود آمیخت و با مطالعه دقیق اصول جاذبه و منحنی‌های زنجیری، به نوآوری‌های زیادی در زمینه معماری نائل شد (برای مثال گائودی بسیاری از طاق قوسی‌های آثار خود را برعكس طراحی كرده است و برای حفظ تعادل آن‌ها از وزنه‌های فراوانی كه به شبكه به هم متصلی از ریسمان‌ها آویخته شده استفاده كرده است).
هرچند گائودی چون یك نابغه مورد تحسین و ستایش هنردوستان سراسر جهان قرار گرفته است، اما آثار او منتقدانی نیز دارد كه معتقدند گائودی كوررنگ بوده است و بهترین آثار خود را تنها در سایه همكاری با ژوزف ماریا خویول، معمار جوان و با استعدادی كه دستیاری گائودی را بر عهده داشت، خلق كرده است.
مشهورترین اثر گائودی در بارسلون كه این معمار مشهور 15 سال آخر عمر خویش را به تمامی صرف ساخت آن كرد، كلیسای معروف خاندان مقدس (Sagrada Familia) است كه با مرگ نابهنگام گائودی بر اثر تصادف در سال 1926 نیمه‌كاره باقی ماند.
معماری این كلیسا كه ساختمانش از سال 1883 آغاز شد كاملاً نو است و به معماری هیچ كلیسای دیگری شبیه نیست. گائودی به ساختمان این كلیسا عشق غریبی داشت، چنان كه تخت‌خوابش را در كنار ساختمان آن قرار می داد و همان جا می‌خوابید.
ورودی این كلیسا به گفته گائودی «بایدآنقدر پهناور باشد كه تمام بشریت بتوانند از آن بگذرند و به كلیسا در آیند».كل بنا مركب از چهار برج بزرگ شبیه كله قند و یك پشتبند شمشیری مركزی به شكل پل معلق و ستون‌هایی چون درخت و ورودی‌های سرپوشیده غار مانند است. كلیسای جامع «خاندان مقدس» امروزه نماد شهر بارسلون است و بنا بر آمار منتشره تنها در سال 2004 بیش از 2 میلیون بازدیدكننده از آن دیدن كرده‌اند.
از دیگر عمارت‌هایی كه گائودی در بارسلون و نواحی اطراف این شهر ساخته است می‌توان به پارك گوئل، پالاسیو بوئل، كاسا میلا، كاسا ویچنز و كاسا باتلو اشاره كرد كه همگی به عنوان یادگارهای فرهنگی بی‌نظیر بشری، در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده‌اند.

در ادامه چند اثر معروف اورا معرفی می كنیم.

 

ساگرادافامیلیا                          La Sagrada Familia  

 

گائودی از سال 1883 طراحی وتكمیل بنا را به عهده گرفت وبا كوشش خستگی ناپزیر تا پایان عمر حرفه ای آن را دنبال كرد. این بنا با مرگ گائودی نیمه تمام ماند .

بنای  حیرت انگیز ساگرادافامیلیا باچهار برج سر به فلك كشیده ،بنای بلند ومشبك به ارتفاع 100متر است كه باپلكانی مارپیچی در داخل هر برج به نقطه اوج آن می توان دست یافت. در وسط دو برج میانی ودر نیمه برج سوم وچهارم دو برج كناری بیننده درهر حركت با مضوعی حیرت انگیز وغیر قابل پیش بینی روبه رو می شود. گائودی مانند جواهر سازی همه اجزای این بنا عظیم را طراحی واجرا كرده است. حجم این بنا قلعه بهستان یا دودكش جنهای ماه نشان را تداعی می كند وهر برج به تنهایی همچون ذرتی باكاكل رنگارنگ است.

این بنا یك جسم جامد نیست بلكه موجود زنده ای به نظر می رسد كه در حال حركت رشد وتغییر است . ستونهای كشیده آن همچون تنه درخت به شاخ وبرگ منتهی می شود ودرخت نخل را تداعی میكند. ستونهای همردیف یك شكل هستند ولی هر ردیف با ردیف بعدی متفاوت ودر ضمن هماهنگ است وآن چنان پیچیده است كه نظم درونی آن به سختی دریافت وكشف می شود ، هرچند انسجام ونظم آن عمیقا بر فضا حاكم است.

سنگها همچون كوه روی هم قرار گرفته اند ومجسمه هایی كه به انسانهای غارنشین می ماننددر گوشه وكنار این بنای سنگی عظیم دیده می شودند.

در این بنا مراحل رشد وتكامل معمار در اثرش كاملا قابل مشاهده است واین تغییر آنچنان تدریجی صورت گرفت كه گذر زمان وحركت از گوتیك به آرت نوو، اكسپرسیونیسم ، گائودیسم در آن قابل تشخیص است.

ورودی این كلیسا كه بی شك بزرگ ترین اثرگائودی است . در امید نام گرفته در سمت چپ نما ی تولد مسیح قرار دارد وبا تصویری از خانواده مقدس تزیین شده وسنگی از كوه مونت سرات در بالای آن جاگرفته است . در نیكو كاری در وسط نما قرار گرفته وباتصویر گیاهان كه نمادی از سرود عشق به خالق است وهمچون با صحنه هایی از زندگی مریم مقدس ودرخت نخل تزیین شده است.

در حال حاضر گروهی از معماران ژاپنی در حال تكمیل این بنا براساس نقشه گائودی هستند.

La Sagrada Familia

 

خانه باتلو                                             Batlo House

 

خانه باتلو بازسازی یك بلوك آپارتمانی در سالهای 1905 تا1907 است وعمده ترین غیر دینی گائودی است كه همزمان با ساخت گوئل آغاز شد این بنا هم نقوش دریایی گائودی ،موجها،استخوانهای ماهی وآرواره های گشوده دیده می شوندوبرخی بام خانه را كه به اژدها شباهت دارد ، تعبیری از خیر وشر می پندارند.

خانه باتلو یكی از شاهكارهای گائودی است .نمای مدرن برجسته آن كه امواج در یایی آرام را منعكس می كند دنیای شگفت انگیز را در پشت جزییات معماری خود پنهان می كند .

این خانه كه یك نقطه مرجع مدرنیسم است،بازدید كننده را به سفری در قلب ساختمان یا طبقه اصلی دعوت می كند ،پرسپكتیوهای مسحوركننده است و طراحی وچشم انداز گسترده آن بیننده را مجذوب می كند وفضایی كه همه عناص آن نفس می كشند ظاهر می شود كه با عناصر طبیعی هماهنگ است.

در آثار گائودی جنبش بر سكون غلبه دارد .این جواهر معماری انعكاس كامل هنرمعماری وطراح، ویكی از سمبلهای مدرنیسم بارسلون است. طبقه اصلی كه در ابتدای قرن بیستم خانه خانواده باتلو بود ه است با ورودی جزابی كه یكی از مهم ترین بخشهای آن است بیننده را به درون دعوت می كند.

اتاقهای خانه از یك طرف به یك راهرو واز طرف دیگر به پنجره هایی به زیباترین خیابان بارسلون منتهی می شود .گائودی در این ساختمان به عناصر چهار گانه (آب ، باد ،آتش وخاك ) اشاره دارد وبه عنصر اول فضای ویژه را اختصاص داده وشاید كل ساختمان را به مثابه عنصر چهارم شمرده است .

 Batllo House

خانه میلا یا لاپدررا            Casa Mila Or Pedrean House

 

خانه میلا (1905 تا1907) حجمی از خطوط منحنی است كه هم در نمای اصلی وهم در نقشه كف وفضاهای داخلی حركتی متوازن دارد. در این خانه نیز انگاره های موج وسنگ خارابه ذهن می آید . نام این ساختمان لاپدررابه معنای معدن سنگ است.

سازه های بتنی خانه های باتلو ومیلا ، اجرای پیچ وخم تیغه های داخلی را آسان كرده وبه پلان آزاد نزدیك است. معماری داخلی این دوخانه به همان سبك معماری بیرونی وبراساس ماهیت فیزیكی مصالح طراحی شده اند.

این مجموعه آپارتمانی با دوحیاط داخلی ،مانند مجسمه متحركی مدام در حال حركت است . در این جا هم گائودی مانند سایر بنا هایش از تمام امكانات سیمان وبتن آرمه استفاده كرده است. فرمهای بیضی شكل او طلیعه طرح های هنرمندان معروف قرن بیستم مانند كالدر، میرو، ماتیس وهنری مور هستند. ریخته گر یهای ایوانها یاد آور گیاهان جنگل های مناطق حاره اند و می توان گفت به تزیینات فلزی سالیوان برتری دارند . گائودی به تمام نرده ها ، چراغها ، لوازم داخلی وحتی دستگیره های در توجه كرده . اودر اینجا هم همچون كارهای دیگرش ،یك ارگانیسم زنده ویك اثر بدیع در خورمردم زنده وفعال كاتالان به وجود آورده است.

در گوشه وكنار این خانه ها با فضاهایی آشنایی شبیه شبستان زمستانی مسجد جامع اصفهان یا زیر پل خواجو وفضاهای زیر بادگیر وبام آن  یادآور بام خانه بروجردیها دركاشان است. و ... مواجه می شوم. تاثیرمعماری آفریقای شمالی در كاشی كاریها كاملا آشكار است.

 

 

نابغه 74سله كاتالان در هفتم ژوئن1926در یك حادثه اتوموبیل به شدت مجروح شد وسه روز بعد دربیمارستان در گذشت،پس از تصادف هویت اورا یكی از روحانیون ساگرافامیلیاتایید كرد وپس از مرگ نیز در همان كلیسا به خاك سپرده شد.

سبك منحسر به فرد وغیر قابل تقلید گائودی ،هرچند پاسخگوی نیاز زمانه برای تولید انبوه مسكن جمعیت شهر نشینی شده ورو به تزاید نبود ، ولی این امر از ارزش كار بی نظیر اوكم نمی كند . دقت وسواس در اجرا، ایده ناب وخیال انگیز، جزییات اجرایی دقیق وبا دقت كمتر از میلی متر،هماهنگی بین نقش ها وحجمها ورنگها ،توجه به كوچك ترین جزییات در، پنجره ،كفسازی ، كلید وپریز ، پنجره ،كفسازی ، كلید وپریز ،نرده ودستگیره، قرنیز ، نوع ورنگ ملات ، كاشی وسرامیك وسنگ وچوب ،در كنار هم،از ویژگی های آثار این معمار بزرگ است. بارسلون را به درستی شهر گائمدی نام نهاده اند

نظرات() 
online pharmacies in usa
چهارشنبه 6 فروردین 1399 06:06 ب.ظ

Thank you, Lots of material!

canadianpharmacy buy vistagra online safe canadian pharmacy canada pharmacy online buy vistagra online safe canada medication pharmacy pharmacy canada online prescriptions canadian pharmacy canadian pharmacies cialis from canada
http://brazeral.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 04:42 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis herbs how to purchase cialis on line buy cialis online nz tadalafil cialis wir preise cialis generico postepay cialis generico online we recommend cialis info acquisto online cialis i recommend cialis generico
Cialis 20 mg
یکشنبه 2 تیر 1398 12:46 ب.ظ

Amazing content, Appreciate it.
tadalafil buy original cialis cialis 5 mg effetti collateral non 5 mg cialis generici canada discount drugs cialis cialis without a doctor's prescription cialis billig wow look it cialis mexico cialis 20 mg cut in half get cheap cialis
http://neutanbclar.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 05:18 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
buy cheap cialis in uk cialis herbs recommended site cialis kanada cialis 5 mg effetti collateral cialis 5 mg funziona cialis 10 doctissimo click here to buy cialis cialis bula cialis 5mg prix cialis prices
Cialis pills
جمعه 31 خرداد 1398 01:33 ب.ظ

Many thanks. Wonderful stuff!
when will generic cialis be available india cialis 100mg cost cialis en 24 hora buy generic cialis cialis from canada cialis mit grapefruitsaft cialis mit grapefruitsaft cialis generico cialis 10mg prix pharmaci buy cheap cialis in uk
Cialis 20 mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:37 ب.ظ

Amazing a good deal of awesome info.
cialis super kamagra chinese cialis 50 mg cialis from canada enter site 20 mg cialis cost cialis 20 mg effectiveness cialis sale online cialis patent expiration cilas cialis professional yohimbe prix de cialis
cialis 5 mg effetti collateral
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:08 ق.ظ

Fine knowledge. Regards!
cialis sale online we like it cialis price cialis rckenschmerzen cialis taglich acheter cialis kamagra cialis en mexico precio cialis taglich buy brand cialis cheap tadalafil 5mg cialis in sconto
http://tistpetscarl.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:38 ق.ظ

You reported it perfectly!
cialis vs viagra side effects of cialis cialis dosage amounts cialis sale online cialis uk dose size of cialis where to buy cialis in ontario cialis wir preise cialis generico online cialis for daily use
http://hyconja.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:18 ق.ظ

Seriously all kinds of helpful information.
viagra vs cialis vs levitra tadalafil 10 mg cialis wir preise miglior cialis generico where to buy cialis in ontario cialis generico postepay online cialis cialis online where to buy cialis in ontario cialis 5 mg schweiz
Buy generic cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:54 ق.ظ

Many thanks! Lots of posts!

generic cialis 20mg tablets cialis tadalafil 5 mg cialis pharmacie en ligne precios cialis peru cialis pills in singapore cialis generique 5 mg side effects for cialis we like it safe cheap cialis buy cialis online legal low cost cialis 20mg
http://condaiher.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:31 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
where do you buy cialis we recommend cialis info generic cialis cialis para que sirve cialis great britain no prescription cialis cheap cialis from canada cialis for sale in europa the best site cialis tablets the best choice cialis woman
http://flinesun.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:07 ق.ظ

Effectively spoken really. !
order cialis from india only now cialis for sale in us cost of cialis cvs prix cialis once a da cialis farmacias guadalajara generic cialis pro cialis online holland fast cialis online buying cialis overnight legalidad de comprar cialis
http://piesogod.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:02 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis generique 5 mg cialis side effects cialis diario compra cialis name brand cheap are there generic cialis cialis dosage amounts cialis uk next day cialis online the best site cialis tablets cialis per paypa
Generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 08:45 ب.ظ

Fantastic forum posts, With thanks.
canadian drugs generic cialis order generic cialis online cialis 5mg prix safe dosage for cialis canadian discount cialis cialis 5 mg schweiz generic cialis 20mg tablets cialis sicuro in linea cialis without a doctor's prescription comprar cialis 10 espa241a
Cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 06:40 ق.ظ

Appreciate it, Quite a lot of info!

cialis generisches kanada cialis cuantos mg hay cialis tadalafil cialis mit grapefruitsaft generic cialis at walmart no prescription cialis cheap generic low dose cialis cialis lilly tadalafi dosagem ideal cialis preis cialis 20mg schweiz
cialis soft tabs
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:51 ق.ظ

Great stuff, Many thanks!
fast cialis online does cialis cause gout precios de cialis generico cialis billig cialis rezeptfrei sterreich tadalafil cialis pills legalidad de comprar cialis pastillas cialis y alcoho precios cialis peru
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:24 ق.ظ

With thanks, A good amount of material!

prices for cialis 50mg cialis uk cialis tablets australia venta de cialis canada estudios de cialis genricos low cost cialis 20mg walgreens price for cialis best generic drugs cialis what is cialis precios de cialis generico
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:30 ق.ظ

Regards. Fantastic stuff!
cost of cialis per pill cialis dose 30mg cialis vs viagra enter site very cheap cialis enter site very cheap cialis generic cialis cialis et insomni cialis efficacit generic cialis price cialis wal mart pharmacy
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:31 ب.ظ

You have made your point!
we recommend cialis best buy buy cialis online nz cialis bula generic for cialis trusted tabled cialis softabs we choice cialis pfizer india generico cialis mexico prescription doctor cialis generic cialis at walmart cialis dose 30mg
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:01 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
warnings for cialis we recommend cheapest cialis look here cialis cheap canada we recommend cheapest cialis cialis online deutschland we use it 50 mg cialis dose generic cialis review uk cialis for bph cialis en mexico precio brand cialis generic
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:59 ق.ظ

Very good data. Regards.
cialis 20 mg cut in half comprar cialis navarr free generic cialis acheter du cialis a geneve cialis 20 mg cost generic low dose cialis cialis alternative venta de cialis canada cialis generico milano sialis
buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 10:27 ب.ظ

Really plenty of fantastic data.
cialis daily dose generic canadian discount cialis acheter du cialis a geneve get cheap cialis buy online cialis 5mg precios de cialis generico cialis 5 mg scheda tecnica rezeptfrei cialis apotheke cialis for sale in europa cialis coupons printable
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:36 ق.ظ

Regards! Helpful information.
buy brand cialis cheap cialis with 2 days delivery cialis venta a domicilio cialis y deporte prix cialis once a da we use it cialis online store non 5 mg cialis generici cialis generika in deutschland kaufen tadalafil acheter cialis meilleur pri
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 11:57 ب.ظ

Regards! I enjoy it.
cialis e hiv we recommend cheapest cialis cialis name brand cheap cialis sale online free generic cialis achat cialis en itali cialis pills price each cialis prices in england cialis price thailand cialis generisches kanada
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 11:04 ق.ظ

You've made the point.
cialis generico en mexico cialis australia org cialis pills price each bulk cialis recommended site cialis kanada wow look it cialis mexico cost of cialis per pill cialis 20 mg effectiveness cialis kaufen wo buy cialis cheap 10 mg
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 11:27 ب.ظ

Wonderful postings. Kudos.
prices on cialis 10 mg cialis venta a domicilio best generic drugs cialis warnings for cialis generic cialis pill online cilas comprar cialis 10 espa241a 40 mg cialis what if i take buy brand cialis cheap we like it safe cheap cialis
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 10:21 ق.ظ

Wow many of helpful tips!
enter site very cheap cialis cialis en 24 hora safe dosage for cialis cialis pills boards callus cialis wir preise generic cialis at walmart fast cialis online cialis venta a domicilio how does cialis work
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 11:37 ب.ظ

You suggested it perfectly!
precios de cialis generico cialis for daily use only now cialis 20 mg click now cialis from canada cialis 20mg preis cf sialis cialis sans ordonnance comprar cialis navarr tadalafil 5mg generic for cialis
buy cialis online no prescription
شنبه 10 آذر 1397 10:23 ق.ظ

Terrific posts, Thank you!
cialis generic availability we choice cialis uk cialis daily reviews prix cialis once a da cialis 5 mg para diabeticos the best choice cialis woman where cheapest cialis dosagem ideal cialis tadalafil 20 mg cuanto cuesta cialis yaho
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 11:03 ب.ظ

Superb posts, Thanks!
cialis kaufen wo cialis tablets link for you cialis price tadalafil 5mg click here cialis daily uk enter site 20 mg cialis cost cialis 20mg preis cf dosagem ideal cialis viagra or cialis preis cialis 20mg schweiz
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو