SURES

من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم، زیراترسیم کردن سریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد

سه شنبه 2 فروردین 1390

معماری مدرن (نوین)

نویسنده: REZA deylami   


مروزه برخی از نویسندگانی كه به این موضوع می‌پردازند، حتی مدعی‌اند كه جنبش نوین، حكم گونه‌ای «كلاف سردرگم» را دارد؛ آنان بر این باورند كه معماران مدرن در عالم واقع، «ایدیولوژی» مشتركی نداشتند و به طریق اولی معماری مدرن نمی‌توانست اصولاً وجود داشته باشد. جنبش مدرن بی‌تردید مبنا و جهت‌گیری ویژه خود را داشته است، و تنها آن دم كه این به درستی درك گردد، امكان رسیدن به ارزیابی منصفانه‌ای از پیامدهای آن، و از جمله كوشش‌های پست مدرن اخیر، فراهم می‌آید. به این طریق می‌توان به نقطه عزیمتی برای جست و جو و پیگیری معماری‌ مردم سالار در عصری كه در آن به سر می‌بریم، دست یافت.
هدف كلی معماری مدرن این است كه برای انسان محل سکونتی جدید ایجاد کند. این سكونتگاه جدید باید نیاز به شناسایی را برآورده سازد و بدین ترتیب تجلی «رابطه دوستانه» جدید بین انسان و محیط زیست او باشد. لوكوربوزیه در سال ۱۹۲۳ نوشت: « مسئله خانه، مسئله عصر است.»، «تعادل اجتماع به این مسئله بستگی دارد. معماری، در این دوره نوسازی، نخستین وظیفه‌اش تجدید نظر در ارزش‌ها و عناصر تشكیل دهنده خانه است.»

نخستین آگهی (اعلامیه) مهم بین‌المللی معماری نوین، وایسنهوف در اشتوتگارت –1927- در واقع نمایشگاهی با عنوان «سكونتگاه» بود. جنبش مدرن با در نظر گرفتن سكونتگاه به عنوان نقطه عطف، سلسله مراتب سنتی كارهای ساختمانی را دگرگون كرد. كلیسا و قصر، به عنوان مهم‌ترین كارهای گذشته، اهمیت خود رااز دست دادند، و از آن زمان به بعد موسسات عمومی دولتی ، «توسعه» خانه را مورد توجه قرار دادند. به موجب همین امر نوعی نگرش دموكراتیك جدید، بر پایه ی ساختار دنیای نوین پدید آمد.
بارها پیشگامان معماری مدرن تازگی جهان مدرن را یادآور شدند، و تأكید کردند كه اکنون معماری نمی‌تواند با فرم‌های گذشته به كار رود. در این باره، شعار لوكوربوزیه بسیار شناخته شده است: «عصر مهمی آغاز شده است. روحیه جدیدی به وجود آمده... سنت‌ها و رسوم باعث سركوب معماری شده‌اند. «سبك‌ها» دروغ اند... عصر متعلق به ما، و سبك متعلق به آن ، روز به روز معین می‌شوند.» و میس ون دروهه می‌افزاید:« نه دیروز، نه فردا، بلكه فرم را تنها در همین اامروز می‌توان معین ساخت.» این عقیده كه بیان شد بی‌توجه به عقاید سیاسی بود، گرچه هر دو با نگرشی ریشه‌ای با یكدیگر پیش ‌می‌رفتند. هانس مه یر ماركسیست در مقاله‌ای با عنوان «دنیای نوین» نوشت: «هر عصری فرم جدید خود را می‌طلبد. هدف ماست كه به دنیای جدید، شكلی جدید با معانی امروز بدهیم. اما دانش ما از گذشته باری است كه بردوش ما سنگینی می‌كند...» نتیجه آنكه، معماری باید از نو دست به‌كار شود «انگار هرگز پیش از این نبوده است»، و این هدفی است كه پیش از این درباره آغاز قرن مطرح نشده بود.
در گذشته تصور فضا و فرم همچون نگاره‌هایی یكپارچه می‌نمودند كه همزمان دارای ویژگی‌های بنیادی(كلی) و محلی (تفصیلی) بودند. چنین انگاره‌هایی عبارت‌ بودند از ستون، طاق، ستنوری، برج، هرم، و سقف گنبدی. لوكوربوزیه با درک این موضوع معماری را به عنوان «بازی استادانه، درست و شكوهمند حجم‌هایی كه در پرتو نور گرد یكدیگر می‌آیند... و بدین ترتیب مكعب، مخروط، كره، استوانه، و هرم فرم‌های بسیار مهمی‌اند...» تعریف می‌كند.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات