SURES

من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم، زیراترسیم کردن سریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد

پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390

جامعه شناسی معماری و شهرسازی

نویسنده: REZA deylami   

انسان متمدن است كه دارای دو جنبه‌ی‌كالبدی و ماهیت انسانی است. در سیستم شهر علاوه بر ساختار و بافت شهری كه از محور های مهم شهرسازی و برنامه‌ریزی شهر بااندام واره زنده‌ی اجتماعی،محل اسكان طبیعی است . هویت‌مندی شهر از نقطه نظر جغرافیایی رفتاری و رفتار‌های زیست محیطی مردمی كه در شهر زندگی می‌كنند (زنان و مردان)به شهر شكل خاص زیستی را می‌بخشد به گونه‌ای‌كه جامعه شناسی شهری در بستر جغرافیای آن به صورت یك نظام پویا از نقش‌های كم و بیش منسجم زنان و مردانی تشكیل شده كه حاكم بر تفكرات، علایق و روابط واقعی و ماندگار انسانهای درون شهر است. در ساختار معماری و شهر سازی سكونت‌گاههای شهری جوامع جهانی به طور اعم و شهر‌های جامع در حال توسعه به طور اخص اكثر معماران و شهرسازان از لحاظ جنسیت مرد بوده و در ساختار‌های كالبدی اینگونه شهرها توجه كمتری به نقش زنان به عنوان یك اهرم مؤثر در هویت‌مندی شهرها گردیده است.هدف این پژوهش بررسی معماری و شهرسازی در ارتباط با روانشناسی و جامعه‌شناسی زنان است، روش این پژوهش توصیفی تحلیلی است و جمع‌آوری اطلاعات براساس مطالعات اسنادی، كتابخانه‌ای صورت گرفته است. از یافته‌های این پژوهش می‌توان به علل شناخته شده و راهكار‌های پیشنهادی در به كارگیری نقش و تاثیرگذاری زنان در ساختار شهرها و مبلمان شهری از نقطه‌ نظر جامعه‌شناسی و جغرافیای رفتاری در زمینه‌ی اهمیت به این قشر جامعه اشاره كرد كه در مقاله حاضر به طور مشروح به آن می‌پردازد.

نگاه اجمالی بدون اینکه بخواهیم کلیه جنبه‌های جامعه شناسی شهری را مورد بحث و بررسی قرار دهیم، منظور این است که اهمیت و ماهیت ملاحظات جامعه شناسی بر مسائل شهری روشن شود و برخی اطلاعات مربوط به اجتماع شهرها که اختصاصا معنای خاصی در بر دارد و نیز روشهای بررسی مسائل شهری را مورد مطالعه قرار گیرد. در عمل ، امروز شهرسازان ، معماران و مهندسان تاسیسات شهری بیش از پیش به میزان قابل توجهی از ره آورد جامعه شناسی شهری استفاده می‌کنند و مفهوم شهر سازی و شهرنشینی را منحصر به جنبه معماری آن نمی‌دانند.

بنابراین لازم است زبان مشترکی نیز آنها را به یکدیگر پیوند دهد تا به درستی نظرات یکدیگر را درک کنند و در بهبود زندگی اجتماع شهرنشینی از آن استفاده کنند. اما برای اینکه به درستی بدانیم جامعه شناسی شهری چیست و مشتمل بر چه مباحثی است بهتر است قبلا به عنوان یاد آوری جامعه شناسی را بطور کلی تعریف بکنیم. پس جامعه شناسی ، مطالعه علمی واقعیتهای اجتماعی است که از سه جنبه ریخت شناسی ساختاری و فرهنگی و روانی مورد بحث و مطالعه قرار گیرد.
اختصاصات شهر اگر از جنبه مادی و خارجی را مورد نظر قرار دهیم، شهر بدوا انبوهی از افراد انسانی و فضایی را که در آن سکونت گزیده‌اند شامل می‌شود. در اینجا نظم جاری مربوط به مسائل زیر در خور توجه است. جمعیت شهری (از نظر تعداد ، تراکم ، ترکیب و ساختمان و تحول) ، طرز پراکندگی و قرار گرفتن جمعیت در فضای شهر اصول تمایز بین قسمتهای مختلف فضای شهر و تاثیرات آن بر زندگی اجتماعی افراد و گروههایی که در آن زندگی می‌کنند. از جهت دیگر ، شهر عبارتست از یک سازمان اجتماعی پیچیده است. یعنی ، شهر تنها از تجمع افراد تشکیل نمی‌شود بلکه مشتمل بر گروههای مختلفی ، مانند خانواده ، طبقات اجتماعی ، کارگاهها و کارخانه‌ها ، گروههای نژادی ، انجمن‌های مختلف و غیره است.

می‌توان سخن از یک نوع «خلاقیت ، نوآوری و تسامح فزونی می‌گیرد. نکته دیگر اینکه ، شهر را نباید واحد مستقل و مجزا از جامعه دانست، یعنی نمی‌توان آن را از واحدهای دیگر وابسته به آن جداگانه مورد مطالعه قرار داد. زیرا:

 • اولا شهر با منطقه‌ای که در آن واقع شده است ارتباط کامل دارد. یعنی از یکسو خوصیات منطقه در شهر تاثیر می‌گذارد و از وی دیگر شهر به تدریج کم و بیش خوصیات شهری خود را به منطقه‌ای که خود جز آن است انتقال می‌دهد و در حقیقت منطقه و شهر عکس العمل‌های متقابلی در برابر یکدیگر دارند.
 • دوم آنکه ، شهر با یک کشور و کل اجتماعی که جزئی از آن است پیوند و وابستگی دارد، زیرا ساخت سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور در شهر منعکس می‌شود. سوم آنکه ، شهر با نوع تمدن نظام اجتماعی که ملت و کشور را فرا گرفته است ارتباط کامل دارد.

نظرات() 

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic